För barn & unga

UngdomÖppna förskolan

Här samlas barn och föräldrar, mor- och farföräldrar och dagbarnvårdare för en gemensam stund tillsammans måndagar kl 9 – 12 i Carlskyrkans nedervåning. Vi fikar, sjunger, samtalar och leker.

Vårterminen startar måndag 21 januari.

Läs mer under ”träffpunkter”.

Babymassage

I den lilla gruppen lär du dig massera din baby. Under fikat samtalar vi om olika ämnen som rör massagen och föräldraskapet. Vi träffas vid 6 tillfällen. Grupperna startar kontinuerligt under terminen.

För information och anmälan, kontakta Laila Israelsson.

Kyrkans barntimmar – för 4-5 åringar

Vi träffas en onsdag i veckan kl 9-10.30 och börjar med en samling där vi berättar en bibelberättelse och sjunger tillsammans. Därefter följer skapande aktiviteter, lek, frukt och sagostund m.m. Vi har möjlighet att hämta och lämna barnen från förskolorna Grönstenen och Stengången vid behov. Barntimmebarnen erbjuds även att medverka i minst 1 gudstjänst med stora och små/termin.

 vårterminen startar 6 februari.

Anmälan och frågor till Laila Israelsson eller via vårt anmälningsformulär.

Söndagspuzzel

Under gudstjänsterna finns det möjlighet för barnen att vara med på ”söndagspuzzel”! Vi börjar med en samling där vi oftast berättar en bibelberättelse, sjunger tillsammans och tänder ljus. Därefter följer skapande aktiviteter eller pyssel som hör ihop med dagens tema. Läs mer om detta under ”Gudstjänst och bön”.

Spårarscout för barn i åk 2-3 och Upptäckarscout för åk 4-5

KONTAKTA MATILDE FÖR INFORMATION ELLER TIPS PÅ LEDARE!

Här får man lära sig att vara i naturen och använda sig av den genom att t.ex. lösa olika uppdrag. Vi jobbar i patruller (smågrupper) där samarbete och hänsyn till varandra är a och o. Alla Spårare får en egen scouthalsduk att fästa patrullmärken och terminsmärken på. Upptäckarna har skjortor. Vi pratar om scoutlagen och avslutar alltid med en andakt. Vi träffas på tisdagar kl 15.30-17.00. Scouterna medverkar i minst 1 gudstjänst med stora och små/termin.

Vårterminen startar 29 januari.

Anmälan och frågor till Matilde Burström,

Äventyrsscout åk. 6-8

Vi träffas två gånger i månaden, en torsdagkväll kl 18-20 och en lördag kl 10-16.

Inriktning på samarbete, medbestämmande, hajk och läger.

 

 

Kontaktperson Matilde Burström

Kyrk-UG åk 7-9

På fredagar är källarvåningen öppen för ungdomar i ålder åk 7-9 mellan kl 19-22. Det är en planerad aktivitet varje kväll som man får ta del av.

 

KRIK åk 8 och uppåt (KRisten Idrotts Kontakt)

Vi sportar tillsammans och har även en andakt,  Läs mer: KRIK Umeå Östra

Kontaktperson Christoffer Lindberg

Körer

Sing It – en kör för barn från 6 år – åk 3. Övar på onsdagar kl. 15.15-16.15.

vårterminen startar i 23 januari.

Kontaktperson Anette Olsson, se musiksidan

Join Us – en kör för barn i åk 4-8. Övar på onsdagar kl. 15.40-16.40

Vårterminen startar 9 januari

Läs mer på vår musiksida