För barn & unga

UngdomVi anpassar några av våra grupper utifrån FHMs rekommendationer. Kontakta ansvarig för den grupp du är intresserad av för att få mer information!

Öppen förskola

Välkommen till Öppen Förskola i Carlskyrkan!

Vi håller till på Carlskyrkans nedre plan (hiss finns) måndagar kl 9-12.

Drop in och drop ut. Ingen föranmälan behövs.

Det finns möjlighet att köpa fika (mackor, frukt, kaffe/the/dryck) from kl 9.30 tom 10.30. Vi fikar tillsammans i allrummet och då finns möjlighet att vara med och prata kring ett aktuellt ämne i föräldraskapet som Matilde introducerar.

Sångstund vid 10.15.

Vi fortsätter tänka på att hålla visst avstånd och har många rum vi kan sprida ut oss i.

Det finns även möjlighet att värma medhavd lunch om ni vill äta det innan ni går hem.

 

Kontakta gärna Matilde om du undrar något!

 

Läs mer under ”träffpunkter”.

Kontaktperson Matilde Burström

Babymassage

I den lilla gruppen lär du dig massera din baby. Under fikat samtalar vi om olika ämnen som rör massagen och föräldraskapet. Vi träffas vid 6 tillfällen. Grupperna startar kontinuerligt under terminen.

För information och anmälan, kontakta Laila Israelsson.

Kyrkans barntimmar – för 4-5 åringar

Barntimmen har uppehåll HT21.
Vi träffas en onsdag i veckan kl 9-10.30 och börjar med en samling där vi berättar en bibelberättelse och sjunger tillsammans. Därefter följer skapande aktiviteter, lek, frukt och sagostund m.m. Vi har möjlighet att hämta och lämna barnen från förskolorna Grönstenen och Stengången vid behov. Barntimmebarnen erbjuds även att medverka i minst 1 gudstjänst med stora och små/termin.

Anmälan och frågor till Laila Israelsson eller via vårt anmälningsformulär.

Söndagspuzzel startar 3 okt.

Under gudstjänsterna finns det möjlighet för barnen att vara med på ”söndagspuzzel”! Vi börjar med en samling där vi oftast berättar en bibelberättelse, sjunger tillsammans och tänder ljus. Därefter följer skapande aktiviteter eller pyssel som hör ihop med dagens tema. Läs mer om detta under ”Gudstjänst och bön”.

Scout för barn i åk 3-4-5

START måndag 27 sept
VI ÄR I STORT BEHOV AV LEDARE, är du intresserade eller vet någon som är intresserad kontakta Mirjam.

Här får man lära sig att vara i naturen och använda sig av den genom att t.ex. lösa olika uppdrag tillsammans. Vi är ute så mycket som möjligt.och hänsyn till varandra är a och o. Alla scouter får en egen scouthalsduk att fästa patrullmärken och terminsmärken på. Åk 4-5 har skjortor. Vi pratar om scoutlagen och avslutar alltid med en andakt. Vi träffas måndagar kl 15.30-17. Scouterna medverkar i minst 1 gudstjänst med stora och små/termin.

Anmälan och frågor till Mirjam Bergner, mirjambergner@hotmail.com

Äventyrsscout åk. 6-8 PAUSAD

 Vi är i stort behov av ledare.

Ev.träffas några gånger i månaden, torsdagseeftermiddag och någon lördag.

Inriktning på samarbete, medbestämmande, hajk och läger.

Kontaktperson Matilde Burström

AVO – en ungdomsgrupp för åk 9+gymnasiet på fredagkvällar.

START fredag 24 sept kl 19-22.30. Lovsång, bön, fika, aktiviteter.

Vi träffas varannan fredag (jämna veckor)

Mirjam Bergner kontaktperson, mirjambergner@hotmail.com

 

KRIK åk 8 och uppåt (KRisten Idrotts Kontakt)

Vi sportar tillsammans och har även en andakt,  Läs mer: KRIK Umeå Östra

Körer

Sing It

En kör för barn från 6 år – åk 3. Vi övar på onsdagar kl. 15.15-16.15.
För frågor och anmälan; kontakta Anette Olsson

Join Us

En kör för barn i åk 4-6. Övar på torsdagar kl. 15.15-16.15
För frågor och anmälan; kontakta Elsa Rydin 070-588 58 12

Läs mer på vår Musiksida

Ungdomskör

En kör för ungdomar from åk 8 och uppåt. Vi träffas torsdagar kl 18.30-20.30 from 30 sept. Vi sjunger blandad repertoar, bl.a. lovsång och gospel. Vi fikar och har andakt.

För frågor och anmälan, kontakta Elsa Rydin, se info ovan.