Gå direkt till textinnehållet

Scout för barn (åk 3-5)

 

VI ÄR I STORT BEHOV AV LEDARE, är du intresserade eller vet någon som är intresserad kontakta Matilde.

Här får man lära sig att vara i naturen och använda sig av den genom att t.ex. lösa olika uppdrag tillsammans. Vi är ute så mycket som möjligt och hänsyn till varandra är a och o. Alla scouter får en egen scouthalsduk att fästa patrullmärken och terminsmärken på. Åk 4-5 har skjortor. Vi pratar om scoutlagen och avslutar alltid med en andakt. Vi träffas måndagar kl 15.30-17. Scouterna medverkar i minst 1 gudstjänst med stora och små/termin.

Matilde Burström

Barn- och ungdomskonsulent

090-200 27 67

Vi och våra partners använder cookies för att förbättra och personalisera din upplevelse, visa annonser baserade på dina intressen och för att mäta och analysera data. Genom att använda vår webbplats och våra tjänster godkänner du att vi använder cookies som beskrivet i vår Privacy Policy.